Göğüs Duvarı Anomalileri - Pektus

Göğüs ön kısmının genelde doğuştan başlayan sonrasında artan şekil bozukluklarına ( pektus ) 300-400 de 1 rastlanır. Göğüs ön kısmının dışarı çıkık olması (pektus karinatum) veya içeri çökük olması (pektus excavatum) şeklinde en sık 2 şekilde görülür. Diğer göğüs duvarı anormallikleri çok

daha istisnaidir. Dışarıya çıkık göğüs ki; buna aynı zamanda güvercin göğüsü de denir, hasta için sadece kozmetik bir sorun iken, göğsün içeri çökük olduğu (kunduracı göğsü) durumda eğer deformite şiddetli ise içeri göçük olan kısım akciğer ve kalp e baskı oluşturarak bu organların işlevlerini bozabilir. Ayrıca bu deformiteye sahip çocuklar, göğüslerindeki bu deformiteden utandıklarından, sosyal olarak da rahatsızlık duyabilirler ve psikolojik sorunlar da görülebilir. Gerek kozmetik nedenlerle gerek ise kalp ve akciğere ciddi bası olduğu durumlarda ameliyat ile bu bozukluğun düzeltilmesi gereklidir. Ameliyat için çocukluk ve ergenlik başlangıcı yaşları (10-15 yaş) daha uygundur.
Pektus ameliyatları günümüzde klasik açık yöntemin yanında, minimal girişimli yöntem dediğimiz endoskopik metal bar yerleştirilmesi şeklinde de yapılabilmektedir (Bakınız pektus ameliyatları)