Aşırı El - Koltuk Altı Terlemesi

Özellikle genç yaş grubundaki (15-35 yaş) kişilerde eller ve koltukaltında aşırı terleme, yüzde kızarma, terleme ve ateş basması gibi şikayetler yapan rahatsızlık, 'hiperhidrozis' olarak adlandırılmaktadır. Bu kişilerde eller veya koltık altı devamlı nemli ve ıslak olup, kişilerin günlük hayatını

kıstlayacak miktarda olabilir. Bu kişiler sık sık kıyafet değiştirme, tokalaşmaktan kaçınma, yazı yazarken kağıdın ıslanması gibi, devamlı olduğunda rahatsız edici durumlarla karşı karşıya kalabilirler.
Bu rahatsızlığın tedavisinde, aşırı terlemenin nedeni olan ter bezlerine uyarı veren sempatetik sinir dediğimiz göğüs içindeki sinirin bir kısmının kesilmesi veya klipslenerek fonksyon görmesinin engellenmesi temeline dayanan 'torakal sempatektomi' ameliyatı yapılmaktadır. Bu siniri kesmek veya kliplemenin hastanın el kol hareketleri veya duyularına hiçbir zararı ve etkisi olmadığı gibi, hastanın şikayetlerini %90-95 oranında da düzeltmektedir. Sadece çok sınırlı bazı kişilerde ameliyattan sonra eller ve koltukaltı terlemesi düzelirken, kasık bacak gibi diğer bölgelerde terleme artabilmektedir. Aşırı terleme ameliyatı artık sadeve bir tek 1 cm lik bir kesiden endoskopik yöntemle yapılmakta hastalar sadece ameliyat günü hastanede kalmakta, Birkaç gün içinde günlük hayatlarına ve işlerine geri dönebilmektedirler.