Akciğer Kisti (Hidatik Kist)

Fernando di Gasperi, Akciğer hidatik kisti, ecchinoccoccus denilen milimetrik bir (parazit) kurtçuğun neden olduğu akciğer kistidir. Genellikle kısal kesimde yaşayanlarda daha sık görülmekle birlikte şehirlerde yaşayanlarda da görülebilmektedir. Çocuklarda da yetişkinlerde de görülebilir.

İnsanlara genelde parazitin bulaştığı iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketilmesi ile geçer. Akciğer ile birlikte karaciğer de en sık görülür. Kişiden kişiye bulaşmazlar. Akciğerde 1-2 cm boyutta tek sayıda bir kistten,  birden çok sayıda ve hatta iki akciğerde ve büyüklüğü 10-15 cm ye varan kistlere kadar değişik şekillerde olabilir.  Akciğer kistlerinde en etkili tedavi, ameliyat ile kistin alınmasıdır.   Çünkü bu kistler genelde büyüme eğilimindedirler ve kendiliğinden patlayarak ölüme varabilen ciddi sorunlara neden olabilirler.  Ameliyat önce ve sonrası ilaç kullanımı bu kistlerin tekrarlaması riskini azaltmak için kullanılır.
Akciğer hidatik kistinde ameliyat tedavisi klasik açık ameliyat şeklinde yapılabildiği gibi, bazı uygun akciğer kistlerinin ameliyatı küçük kesilerden – endoskopik- kapalı ameliyat şeklinde (akciğer hidatik kistinde kapalı ameliyat videosu)  de yapılabilir. Ameliyat kesin tedavi edicidir.