Akciğer Hava Kisti-Bül

Akciğerlerde, özellikle uzun yıllar sigara içen amfizemli hastalarda, fakat bazen sigara içmeyenlerde de, hava kisti veya bül dediğimiz hava keseleri-balonları olabilir. Bu hava keseleri bazen 10-15 cm kadar büyüyebilir. Bu hava keseleri içinde kanın temizlenebilmesi için gaz alış-verişi

yapılamadığından ve aynı zamanda bu hava kesesi sağlam akciğere de baskı yapıp, sağlıklı kısmın da iyi çalışmasını engellediğinden, hastanın solunumunu bozar ve nefes darlığına neden olur. Hastaların ameliyat öncesi ölçülen solunum kapasiteleri, normalde beklenenin 4 te 1 ine hatta 5 te 1 ine düşmüş olabilir. Diğer bir taraftan da bu hava keseleri kendiliğinden patlayabilir veya iltihaplanıp istenmeyen diğer sorunlara (komplikasyon) neden olabilir. Akciğerde büyük çaplara ulaşmış veya nefes darlığına sebep olan veya komplikasyona neden olmuş hava keselerinin ameliyat ile alınması gereklidir. Ameliyat sonrası hastaların nefes darlıkları düzelir ve efor kapasiteleri artar.
Akciğer hava kisti- bülü gibi durumlarda ameliyat açık veya kapalı (endoskopik) şekilde yapılabilir (bakınız akciğer ameliyat tipleri). Açık ameliyatın kendi başına hasta için zorluğu ve nefes kapasitesini bozucu etkisi nedeniyle artık günümüzde bu ameliyatların mutlaka kapalı yöntem ile yapılması önerilmektedir.